Davis Selected Advisers LP – AMH history
- Issuer:
- American Homes 4 Rent - Class A
- Quarters tracked:
- 14 (Q4 2023 → Q1 2026)
- Current shares:
- 277,170
- Current value:
- $7.74M
- Peak shares:
- 285,600 (Q3 2025)
- Overall change:
- +9%
| Quarter | Shares | Value | $/Share | Share Δ | Δ% |
|---|---|---|---|---|---|
| Q1 2026 | 277,170 | $7.74M | $27.92 | -1,440 | -1% |
| Q4 2025 | 278,610 | $8.94M | $32.10 | -6,990 | -2% |
| Q3 2025 | 285,600 | $9.50M | $33.25 | 0 | 0% |
| Q3 2025 | 285,600 | $9.50M | $33.25 | +35,240 | +14% |
| Q2 2025 | 250,360 | $9.03M | $36.07 | +250,360 | +100% |
| Q2 2025 | SOLD | — | — | 0 | -100% |
| Q1 2025 | SOLD | — | — | -243,120 | -100% |
| Q1 2025 | 243,120 | $9.19M | $37.81 | +26,450 | +12% |
| Q4 2024 | 216,670 | $8.11M | $37.42 | +216,670 | +100% |
| Q4 2024 | SOLD | — | — | -218,090 | -100% |
| Q3 2024 | 218,090 | $8.37M | $38.39 | -4,180 | -2% |
| Q2 2024 | 222,270 | — | — | -23,200 | -9% |
| Q1 2024 | 245,470 | $9.03M | $36.78 | -8,690 | -3% |
| Q4 2023 | 254,160 | $9.14M | $35.96 | — | NEW |